هزینه ثبت برند

هزینه ثبت برند

ثبت برند چیست؟

هر تولید کننده و صاحب شغلی برای محصولات خود باید نامی انتخاب کند که مشتریان برای خرید و شناخت محصول به دنبال نام تجاری محصول باشند.


ثبت برند اخذ گواهینامه ثبت برند یا همان «برند» یک سند معتبر با مزایای مختلف برای کسی است که آن را از اداره کل مالکیت صنعتی دریافت می کند.
هر شخصی که صاحب شغل و درآمد است و به تولید محصولات خاصی مشغول است می بایست برای محصولات خود نامی را انتخاب کند که به واسطه این نام در بین مشتریان شناخته شود. در حقیقت انتخاب و ثبت برند اساس آغاز هر فعالیتی است که به این وسیله صاحب برند از کپی برداری دیگران جلوگیری می کند.
این روزها صاحبان مشاغل به ثبت برند خود می پردازند و چه بسا این که به فکر ثبت برند دوم یا سوم نیز برای محصولات خود باشند، متقاضیان می توانند در هر زمینه ای اعم از بازرگانی، تولیدی، فروشگاهی و یا خدمات اقدام به ثبت برند نمایند. در صورتی که متقاضی ثبت برند در صنف خود هستید می توانید منحصرا برند مورد نظر خود را در اختیار داشته باشید و اجازه کپی برداری را از رقبای خود را سلب کنید.
در واقع ثبت برند یکی از راه های قرارگیری در بازار رقابت است که صاحبان برند می توانند با ثبت برند خود کیفیت محصولات خود را افزایش دهند و بدین ترتیب در بازار رقابت موفق شوند. در صورتی که می خواهید فعالیت های تجاری خود را سریعا به انجام برسانید و زمان کافی برای ثبت برند ندارید می توانید به جای ثبت برند اقدام به خرید برند نمایید.
هستند افرادی که در حوزه خاصی به ثبت برند پرداخته اند و دیگر در حوزه مذکور فعالیت نمی کنند. این افراد می توانند اقدام به فروش برند خود نمایند.
انتخاب نام تجاری
اصل و پایه شروع هر فعالیت یا تولید انتخاب نام تجاری مناسب و ثبت برند تجاری آن برای جلوگیری از کپی برداری توسط سایرین می باشد.
ثبت برند در تمامی رشته های مشاغل مختلف با کالاهای متفاوت در زمینه های بازرگانی، تولیدی، فروشگاهی و خدمات قابل اخذ می باشد که می تواند به طور مستقیم بر روی کالای قابل عرضه اعتبار بخشی کند و انحصار و حمایت دولت را در پشتیبانی از صاحب برند را به همراه دارد. در صورت ثبت علامت تجاری در صنف خود می توانید انحصار را در اختیار خود گرفته و اجازه استفاده و کپی برداری را از رقبای خود بگیرید.
روال ثبت علامت تجاری، نام تجاری، لوگو و آرم تجاری و برند یکسان است چرا که همه دارای ساختار حقوقی یکسانی هستند و تنها در شکل ظاهر متفاوت می باشند.

مدارک لازم جهت ثبت برند

هنگام ثبت علامت تجاری لازم است مدارک زیربه اظهارنامه پیوست شود :
۱. وکالت نامه رسمی ، در صورتی که تقاضا توسط نماینده قانونی یا وکیل به عمل آید .
۲. ارائه ده نمونه از علامت به صورت گرافیکی که با علامت الصاق شده روی اظهارنامه یکسان بوده و ابعاد آن حداکثر ۱۰×۱۰ سانتی متر باشد الزام دارد .اگر ارائه علامت به صورت گرافیکی نباشد ده نمونه از کپی یا تصویر علامت حداکثر با همین اندازه و به نحوی که مرجع ثبت مناسب تشخیص دهد ، ارائه می گردد.
توجه : چنانچه مرجع ثبت نمونه علامت ارائه شده را مناسب تشخیص ندهد ، تسلیم نمونه مناسب را درخواست می نماید در هرحال علامت باید به همان نحو که درخواست و ثبت می شود ، مورد استفاده قرار گیرد .
۳.در صورت سه بعدی بودن علامت ، ارائه علامت به صورت نمونه های گرافیکی یا تصویر دو بعدی روی برگه به نحوی که از شش زاویه متفاوت تهیه و در مجموع یک نمونه واحد که همان علامت سه بعدی است را تشکیل می دهد ، الزامی است .
۴. مدارک مربوط به حق تقدم را باید در صورت تمایل همزمان با اظهارنامه ثبت یا همزمان با تسلیم اظهارنامه یا حداکثر ۱۵ روز از آن تاریخ تسلیم کنید .
۵. ارائه مجوز فعالیت در حوزه مربوط به ثبت علامت بنا به تشخیص مرجع ثبت
۶. مدارک احراز هویت متقاضی یا همان مدارک شناسایی
۷. رسید بانکی مربوط به پرداخت هزینه های قانونی
۸. مدارک نمایندگی قانونی ، در صورتی که تقاضا توسط وکیل یا نماینده قانونی به عمل آید .
تاریخ وصول اظهارنامه توسط اداره مالکیتهای صنعتی تاریخ اظهارنامه یا داده پیام می باشد ، مشروط بر اینکه در زمان تسلیم حاوی اطلاعات زیر باشد :
۱. مشخصات متقاضی
۲. نشانی ای که ابلاغ ها باید در آنجا صورت گیرد .
۳. نمونه ای از علامت
۴. کالاها و خدماتی که علامت برای تشخیص آنها ثبت می شود .
۵. پرداخت هزینه ثبت اظهارنامه
نکته : تغییر نشانی ، تغییروکیل رسمی، کاهش کالا و خدمات موضوع علامت ضمن درخواست کتبی از مرجع ثبت تا قبل از انتشار آگهی اظهارنامه ممکن است و اِعمال این اصلاحات منوط به پرداخت هزینه حق ثبت تغییرات می باشد.

هزینه ثبت برند چگونه می باشد؟

متقاضیان می بایست علاوه بر پرداخت هزینه های لازم برای ثبت برند،هزینه مربوط به چاپ دو آگهی در روزنامه رسمی کشور را نیز بپردازند که این هزینه با توجه به خطوط و ابعاد علامت تجاری و همچنین سیاه و سفید یا رنگی بودن آن آگهی متفاوت خواهد بود.اما نکته ای که در خصوص متقاضیان خارجی در اجرای مقررات کنوانسیون پاریس باید ذکر کنیم این است که این متقاضیان می بایست تقاضای خود را به صورت مستقیم به مرجع ثبت ارائه دهند،لازم به ذکر است که اشخاص مذکور باید معادل ارزی مبلغ ریالی معینی را مطابق نرخ رسمی پرداخت نمایند.
اولین هزینه ای که متقاضی باید بابت ثبت برند خود پرداخت کند هزینه ثبت اظهارنامه برند است که این مبلغ جزء هزینه های دولتی به شمار می رود و بسته به حقیقی و یا حقوقی بودن شخصیت متقاضی و همچنین تعداد کالاهای درخواستی و طبقات مورد تقاضا متفاوت است،دومین هزینه ای که باید توسط متقاضی پرداخت گردد هزینه ایست که پس از به تایید رسیدن اظهارنامه و آگهی نوبت اول باید واریز شود.نکته ای که باید در این موارد بدان توجه ویژه ای داشته باشید این است که تاخیر در واریز هزینه آگهی روزنامه رسمی نوبت اول سبب رد برند خواهد شد. بخش بعدی هزینه ثبت برند شامل روزنامه رسمی دوم برند است که یک ماه بعد از به تایید رسیدن آگهی دوم صورت می پذیرد.متقاضیان می توانند پس از پرداخت وجوه ذکر شده و طی مراحل اداری و تایید مدارک توسط اداره ثبت و همچنین انجام اقدامات لازم جهت ثبت برند، برند مورد نظر را به نام خود ثبت نمایند.

ثبت نخستین آمادگی ارائه خدمات زیر را دارد

انجام امور ثبتی

ثبت شرکت

ثبت علائم تجاری

ثبت لوگو

اطلاع از شرایط ثبت شرکت و مراحل ثبت شرکت

کافیست با کارشناسان ما در تماس باشید.