مودیان مالیاتی به دو گروه تقسیم می شوند: اشخاص حقیقی و اشخاص حقوقی. اشخاص حقوقی  شامل شرکت ها می باشند و اشخاص حقیقی، افرادی هستند که به صورت شخصی فعالیت می کنند، به این افراد صاحبان مشاغل گفته می شود.

مطابق ماده ۹۵ قانون مالیات‎های مستقیم صاحبان مشاغل از نظر  مالیات به ۳ دسته تقسیم می شوند؛ صاحبان مشاغل بند الف،  بند ب و  بند ج

مشمولان بند الف) مشمولان این بند موظف به ثبت فعالیت های خود در دفاتر روزنامه و کل هستند و بایستی تمامی فعالیت های خود را در این دفاتر ثبت و درج نمایند.

مشمولان بند ب) مشمولان این بند موظف به ثبت فعالیت های خود در دفاتر درآمد و هزینه می باشند. این دفاتر را بایستی از اداره دارایی اخذ نمود.

مشمولان بند ج) صاحبان مشاغلی  که مشمول که جزو مشمولان الف و ب قرار نمی گیرند؛ در این بند قرار می گیرند و طبق ظوابط تعریف شده در این بند بایستی اقدام شود. دفاتر مشمولان این بند نیز توسط اداره دارایی و در حوزه مربوطه صادر میشود.

مشمولان بند الف شامل: 

۱ ـصاحبان متلها و هتل های سه ستاره و بالاتر.

۲-  مؤسسات حمل و نقل موتوری‌، دریایی، زمینی‌ و هوایی اعم از مسافری یا باربری‌.

۳ ـ  مؤسسات بازاریابی‌ و تبلیغاتی

۴ ـ آسایشگاهها، درمانگاهها؛ بیمارستانها، زایشگاهها و خانه‌های سالمندان‌.

۵ ـ  مهندسین  و  مهندسین مشاور.

۶ ـ آموزشگاه‌های آزاد، مدارس غیر انتفاعی‌، مراکز آموزشی و پرورشی‌، دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی‌.

 ۷- فروشگاه‌های بزرگ‌، بنکداران‌، واسطه‌های‌ مالی‌، عمده فروشها، صاحبان انبارها و نمایندگان توزیع کالاهای داخلی و وارداتی

۸ ـ نمایندگان مؤسسه‌های تجاری و صنعتی، اعم از داخلی وخارجی‌.

۹ – کلیه بازرگانان ( واردکنندگان و صادرکنندگان‌) و دارندگان کارت بازرگانی .

۱۰-  واحدهای تولیدی که دارای جواز تأسیس و پروانه بهره‌برداری هستند و صاحبان کارخانه‌ها

۱۱ ـ مؤسسات ارایه دهنده خدمات مالی، خدمات مدیریتی‌، حسابرسی‌، حسابداری، دفترداری‌،ارائه دهندگان  مشاوره‌ای‌، انفورماتیک‌، رایانه‌ای اعم از سخت ‌افزاری و نرم ‌افزاری و طراحی‌ سیستم‌.

۱۲- بهره برداران معادن‌.

ثبت شرکت ، ثبت برند ، ثبت شرکت سهامی خاص ، ثبت شرکت با مسئولیت محدود ، ثبت علامت و ثبت علائم تجاری ، ثبت طرح صنعتی ، ثبت لوگو ٬ نام و نشان تجاری ٬ ثبت تغییرات و تصمیمات ، ثبت نمایندگی ، ثبت شعب ، ثبت شرکت در مناطق آزاد ، اخذ جواز تاسیس ، ثبت نمایندگی و شرکت های خارجی ، ثبت اختراع ، اخذ کد اقتصادی ، اخذ کارت بازرگانی و غیره تمامی مواردی است که توسط گروه ثبتی پاسارگاد ارائه می گردد.