اخذ جواز کسب

شرایط و ضوابط اخذ جواز کسب

اصولا اولین کاری که برای راه انداختن یک کسب و کار باید انجام شود، اخذ جواز کسب یا همان پروانه کسب است. اخذ جواز کسب به این معنی است که شما می توانید به شکل قانونی یک واحد صنفی را راه اندازی کنید.

به این ترتیب پروانه کسب، مهم ترین سند برای وارد شدن به دنیای کسب و کار است.
طبق ماده ۱۲ قانون نظام صنفی، اشخاص در هر صنفی که مشغول به کسب و کار هستند، باید اقدام به اخذ پروانه کسب و کار کنند.
منظور از واحد صنفی در واقع، هر شخص حقیقی یا حقوقی است که در یکی از فعالیت های صنفی سرمایه گذاری کند و به شکل پیشه ور صاحب حرفه و شغل آزاد، کالا یا خدمات خود را به مصرف کننده ارائه کند.
فعالیت های صنفی شامل تولید، تبدیل، خرید، فروش، توزیع، خدمات و خدمات فنی می شود.

پروانه کسب یک نوع مجوز محسوب می شود که قانوی است و برای شروع و ادامه کسب و کار یا حرفه به شکل موقت یا دائم، به شخص یا اشخاص صنفی برای یک مکان مشخص یا وسیله کسب معین صادر می شود.
البته پروانه کسب موقت هم داریم که فقط یک بار و به مدت ۱ سال است، در صورتی که پروانه کسب دائم به مدت ۵ سال می باشد. زمانی که پروانه کسب موقت منقضی شود، اخطار ۱ ماه برای تبدیل پروانه موقت به پروانه دائم یا تمدید پروانه دائم برای شما صادر خواهد شد که در صورتی که اقدامی انجام نشود، جواز کسب باطل شده و واحد صنفی بدون پروانه کسب می گردد. به این ترتیب بعد از اینکه پروانه موقت را گرفتید باید بلافاصله برای تمدید یا تبدیل آن اقدام نمایید. اما در صورتی که جواز کسب، دائم است باید هر ۵ سال یکبار آن را تمدید کنید.
بعضی از مشاغل علاوه بر اخذ جواز کسب، احتیاج به مجوز دیگری دارند که تنها به متخصصان آن داده می شود. این پروانه گواهینامه ای است مبنی بر داشتن مهارت انجام کارهای تخصصی و فنی که توسط مراجع ذی صلاح داده می شود.
در صورتی که متقاضی دارای شرایط لازم برای اخذ پروانه تخصصی و فنی نباشد، یک شخص شاغل که پروانه تخصصی و فنی در واحد صنفی دارد برای صدور پروانه کسب مشروط که به نام متقاضی باشد کافی است.
مشاغلی که تخصصی می باشد و احتیاج به جواز تخصصی دارند به طور مفصل در آیین نامه دبیرخانه هیات عالی نظارت که توسط وزیر بازرگانی تصویب شده است، بیان گردیده است. در صورتی که فرد صنفی، برای انجام فعالیت، پروانه کسب بگیرد و کار خود را در محل ثابت یا سیار شروع نماید، درحقیقت یک واحد اقتصادی تشکیل داده است که به آن واحد صنفی گفته می شود.
طبق قانون نظام صنفی، فعالیت واحدهای صنفی سیار در محل ثابت، فقط با اخذ مجوز کسب برای همان محل قانونی است. در صورتی که محلی واجد شرایط برای استقرار چند واحد صنفی باشد، می تواند به عنوان محل ثابت کسب، توسط یک یا چند فرد صنفی، پس از اخذ پروانه کسب از اتحادیه یا اتحادیه های مربوطه، مورد استفاده قرار گیرد.

روش های ضوابط اخذ جواز کسب

۱-ارائه سند مالکیت یا اجاره نامه رسمی یا عادی (دارای اعتبار زمانی) یا دیگر عقود ناقله (سرقفلی، هبه، وصیت تملیکی، صلح در مقام بیع یا اجاره) یا ارائه قراردادهای منعقده که میان متقاضی و اشخاص حقیقی و حقوقی (دولتی و غیر دولتی) رد و بدل می شود، الزامی است.
۲-صاحبان اسناد عادی، باید تعهد نامه محضری دال بر پذیرش مسئولیت حقوقی ناشی از آن را ارائه نمایند.
۳-برای اماکن تجاری، اداری یا کارگاهی اخذ مجوز کسب بلامانع می باشد.
۴-دریافت گواهی اداره امور مالیاتی مبنی بر پرداخت بدهی ها ضروری است.
۵-برای اصناف و مراکز آموزشی، گذراندن دوره های آموزشی تحت نظر کمیسیون نظارت الزامی است. متقاضیانی که پراونه کسب را دریافت کرده اند، از گذراندن دوره های آموزشی معاف می باشند.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ جواز کسب

۱-ارائه مدارک شناسایی شامل کپی برابر اصل شناسنامه و کارت ملی برای اتباع ایرانی و گذرنامه، پروانه کار و اقامت معتبر برای اتباع خارجی
۲-کپی برابر اصل کارت پایان خدمت نظام وظیفه یا معافیت دائم یا پزشکی برای آقایان کمتر از ۵۰ سال سن
۳-کپی مدرک تحصیلی
۴-شش قطعه عکس۴×۳
۵-فیش پرداخت هزینه های اخذ جواز کسب

۶-کارت معاینه پزشکی و گواهی صلاحیت بهداشتی از مراکز بهداشتی-درمانی برای مراکز فروش محصولات بهداشتی
۷-گواهی صلاحیت فردی، انتظامی و ترافیکی از نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران
۸-پروانه تخصصی و فنی یا دیپلم فنی یا مدارک تحصیلی بالاتر مرتبط برای صنوف

شرایط انتقال پروانه کسب

حتما این سوال برای شما هم پیش آمده که بالاخره کسی که این همه امکانات را مهیا کرده و بسترهای دریافت پروانه کسب را ایجاد کرده است، یک روز ممکن است به دلایل مختلف نخواهد این کسب و کار را ادامه دهد، در این حالت تکلیف او چیست؟ آیا او باید تمام زحمات خود را هدر رفته بداند یا اینکه قانون سازوکاری برای انتقال این مجوز کسب در نظر گرفته است؟
قانون نظام صنفی برای این موارد چاره اندیشیده است. در صورتی که دارنده پروانه کسب بخواهد محل کسب خود را به دیگری ‌واگذار کند، باید درخواست کتبی خود را به اتحادیه تسلیم کند. اتحادیه در صورتی که فرد معرفی‌شده را واجد ‌شرایط قانونی بداند با رعایت سایر مقررات، پس از ابطال پروانه کسب قبلی، پروانه جدیدی به نام فرد معرفی شده صادر می‌کند.
باید این را هم بگوییم که در این شرایط کفه ترازو به سمت کسی که می‌خواهد پروانه را منتقل کند می‌چربد چرا که طبق تبصره ماده ۱۸ قانون نظام صنفی، در صورت درخواست صاحب پروانه مبنی‌بر تغییر پروانه کسب به حرفه‌ای دیگر، علاوه بر طی مراحل قانونی، استعلام و تسویه‌ حساب از اتحادیه قبلی ضروری است. عدم پاسخگویی اتحادیه قبلی ظرف ۱۵ روز پس از تاریخ استعلام به منزله نظر موافق تلقی می‌شود.
به طور مثال مــراحــل انتقال پـروانــه کـســب مربوط به صنف عکاسان و فیلمبرداران به شکل زیر است:

• تحویل اصل پروانه کسب به اتحادیه .
• اصل وکپی قولنامه یا سند مالکیت .
• ارائه درخواست کتبی انتقال محل پروانه کسب
• ۱۲ قطعه عکس ۴×۳ و ۲ قطعه عکس ۳×۲
• ارائه اصل و کپی کارت ملی پشت و رو به همراه کد پستی ده رقمی مغازه
• ارائه اصل و کپی مدرک تحصیلی .
• واریز مبلغ تعیین شده به حساب اتحادیه عکاسان
• واریز مبلغ تعیین شده به حساب سازمان صنعت ،معدن و تجارت شهر مربوطه
• واریز مبلغ تعیین شده به حساب شورای اصناف کشور
• گذراندن کلاس آموزشی برای افرادی که تا کنون در کلاسهای مجمع شرکت نکرده اند جهت انتقال پروانه کسب الزامی می باشد .
• بازرسی از واحد صنفی و تایید هیئت مدیره
• تعهدمحضری که این تعهد باید طبق فرم اتحادیه انجام شود

ثبت نخستین آمادگی ارائه خدمات زیر را دارد

انجام امور ثبتی

ثبت علائم تجاری

ثبت لوگو

اطلاع از شرایط ثبت شرکت و مراحل ثبت شرکت

کافیست با کارشناسان ما در تماس باشید.